Košík

Objednať po telefóne? +420 799 536 271 (Po–Pi: 9-17h)

Objednajte 2+ balenie a dopravu platíme my.

|  Môj účet
estrogen

Nízka hladina estrogénu u žien: 3 tipy ako ho doplniť

Ženský hormón estrogén má dôležitú funkciu pri udržiavaní celkového zdravia organizmu. V neposlednom rade je jeho prítomnosť rozhodujúca aj pre udržanie plodnosti. Keďže v priebehu života ženy postupne klesá, je dôležité mať o ňom a jeho podpore veľmi dobrý prehľad. Ak vás táto téma zaujala, budeme radi, ak budete pokračovať v čítaní nasledujúcich odsekov.

Ženské pohlavné hormóny počas života neustále kolíšu. Všetko sa začína v puberte, keď sa prvýkrát objaví menštruačné krvácanie. Hneď ako sa objaví, začnú sa v tele diať zmeny, ktoré umožňujú dievčatám a ženám otehotnieť.

V prípade, že nedôjde k otehotneniu, telo sa pravidelne zbavuje nevyužitej maternicovej výstelky a neoplodneného vajíčka. A potom sa celý proces začína odznova. Keď k otehotneniu predsa len dôjde, hormóny ženy sa postarajú o zastavenie menštruácie, udržanie tehotenstva, kým dieťa nedozrie na pôrod, a podporia rast prsného tkaniva, aby sa pripravilo na následné dojčenie počas čakania. (Hormón prolaktín počas dojčenia potom blokuje menštruáciu, ale keďže do seba nikdy nevidíte, odporúča sa aj v tomto období používať ochranu proti počatiu počas pohlavného styku).

Plodnosť žien je v porovnaní s plodnosťou mužov časovo obmedzená. Medzi 40. a 50. rokom života začínajú ženské pohlavné hormóny klesať a funkcia vaječníkov postupne zaniká. Po ukončení tohto procesu nastáva menopauza, počas ktorej už nie je možné otehotnieť a počas ktorej dochádza k radikálnym zmenám hormonálnej aktivity.

Keďže ľudský organizmus je citlivý aj na veľmi malé odchýlky od normálu, mnohé ženy pociťujú nepríjemné príznaky menopauzy, ktoré súvisia s poklesom estrogénu. Dá sa s týmto stavom niečo robiť?

Čo je estrogén a aká je jeho funkcia?

V skutočnosti estrogén nie je len jeden hormón, ale celá skupina. Tieto steroidné hormóny zahŕňajú estradiol, estriol a estrón. Ich hlavnou funkciou je udržiavať estrálny cyklus, ktorý sa pravidelne opakuje každý mesiac od puberty až do prechodu a ktorý umožňuje úspešné otehotnenie. Počas menopauzy prevláda v ženskom tele slabší hormón estrón, ktorý nedokáže rovnako vyrovnávať prebiehajúce hormonálne zmeny.

čo je estrogén funkcia

Medzi hlavné funkcie estrogénu patria:

 • Vývoj ženských pohlavných znakov
 • Zníženie svalovej hmoty
 • Podpora rastu sliznice maternice a maternice

Estrogény tiež podporujú zadržiavanie vody v tele, preto môžete byť počas cyklu viac opuchnutá a nafúknutá.

Kedy dochádza k jeho poklesu?

S prvým výraznejším poklesom estrogénu sa môžeme stretnúť v období nazývanom perimenopauza. V tomto období zvyčajne dochádza k prvým viditeľnejším zmenám, ktoré predznamenávajú postupný príchod menopauzy. V neposlednom rade môžu s týmto problémom bojovať ženy po niektorých gynekologických operáciách, ktoré museli z nejakého dôvodu zahŕňať úplné odstránenie vaječníkov.

Estrogén a menopauza

Ženské reprodukčné orgány produkujú najviac estrogénu počas reprodukčne aktívneho obdobia. Keď ste v menopauze, už neovulujete a prestávate menštruovať. Primárna funkcia estrogénu teda už nie je potrebná. Namiesto toho sa o produkciu estrogénu starajú naše tukové bunky. (Áno, tukové tkanivo je tiež hormonálne aktívne.) Je to však iné v porovnaní s tým, čo bolo predtým, a telo zrazu musí začať fungovať inak.

nízka hladina estrogénu pokles

Prejavy nedostatku estrogénu u žien

Príznaky zníženej hladiny estrogénu určite poznáte, pretože sa spomínajú v každom článku o menopauze. Opakovanie je však matkou múdrosti, takže nič nepokazíte, ak sa k týmto príznakom spoločne vrátime. Okrem toho sledovanie týchto príznakov môže byť spôsobom, ako zistiť hladinu estrogénu ešte pred prípadným meraním v ordinácii lekára.

Medzi prejavy poklesu tohto hormónu patria:

 • Citlivé prsia
 • Suchá pokožka
 • Vaginálna suchosť a atrofia
 • Náladovosť
 • Horšia koncentrácia
 • Únava
 • Zmena menštruačného cyklu
 • Prírastok hmotnosti
 • Bolesť hlavy
 • Návaly tepla a nočné potenie
 • Horšia kvalita spánku
 • Zníženie libida
nedostatok estrogénu u žien prejavy

Keďže estrogén súvisí aj s plodnosťou, môžete mať problémy s počatím (za predpokladu, že stále plánujete rozšíriť svoju rodinu).

Ako prirodzene zvýšiť hladinu estrogénu?

Prírodný estrogén (fytoestrogén) sa nachádza v niektorých bežne dostupných potravinách. Môžete však vyskúšať aj bylinky, ktoré podporujú hormonálnu rovnováhu a pomáhajú zlepšiť pohodu žien v menopauze.

Potraviny na zvýšenie estrogénov

Medzi známe potraviny, ktoré sa odporúčajú konzumovať počas menopauzy, patrí najmä sója a výrobky z nej. Môžete však vyskúšať aj ľanové semienka, ktoré vám tiež pomôžu cítiť sa v tomto náročnom období života príjemnejšie. Okrem toho vám urobí dobre konzumácia vajec a mlieka, orechov, kapusty, karfiolu, brokolice, cukety a mnohých ďalších.

ako zvýšiť estrogén potravíny
bylinky na zvýšenie estrogénu

Stavte na bylinky

Veľmi užitočným krokom môže byť aj dlhodobé užívanie prírodných doplnkov stravy pre ženy v menopauze, ktoré obsahujú komplex viacerých vitamínov a bylín. Zvyčajne ide o tie, ktoré pomáhajú bojovať proti nepríjemným návalom horúčavy a poteniu, nespavosti, nedostatku energie a pod.

V ich zložení sa pokúste nájsť:

 • Smldinec chlpatý
 • Ľan siaty
 • Ženšen pravý
 • Drmček obyčajný
 • Ploštičník hroznatý
 • Ďatelina červený

Ako teraz postupovať?

Okrem vyššie uvedených bylín by v dobrých doplnkoch stravy pre zrelé ženy nemali chýbať dôležité vitamíny. Môžeme menovať napríklad vitamín E, vitamíny skupiny B, vitamín D, zinok a ďalšie.

Okrem toho, že tieto látky pomáhajú v boji proti predčasnému starnutiu a podporujú normálny stav pokožky, môžu prispieť k normálnemu stavu kostí, znižujú únavu, znižujú podráždenosť a zlú náladu a zvyšujú spokojnosť so životom. Keďže sa môžu užívať aj dlhodobo, menopauza nemusí byť zastávkou, ktorá vám bráni žiť naplno.

Doprava zdarma

pri 2+ ks, dodanie za 24h

WOMENO® je vždy skladom

a bleskovo vám ho doručíme

12 účinných látok

pre maximálnu účinnosť

100% bezpečné zloženie

laboratórne otestované