Košík

Objednať po telefóne? +420 799 536 271 (Po–Pi: 9-17h)

Objednajte 2+ balenie a dopravu platíme my.

|  Môj účet
červený jetel luční

Ďatelina lúčna červená: Pomocník pri menopauze

Máte návaly horúčavy, potenie, únavu, častejšie bolesti hlavy, podráždenosť alebo iné príznaky prechodu? Ak áno, úplne chápeme, že sa vôbec necítite dobre vo svojej koži. Preto sa pozrieme na to, či sa v takejto situácii oplatí vyskúšať bylinu s názvom ďatelina lúčna.

Menopauza nevyhnutne čaká každú ženu. Jej nástup je zvyčajne postupný a predchádza jej perimenopauza. Prichádza okolo 40. roku života, keď postupne začína ubúdať estrogén, ktorý je spolu s progesterónom dôležitý pre normálnu plodnosť.

Ľudský organizmus je veľmi citlivý na rovnováhu hormónov, takže ju môže narušiť aj naozaj malý výkyv. Nehovoriac o tom, keď dochádza k postupnej strate plodnosti sprevádzanej následným nárastom. Preto nie je na škodu poznať bylinky, ktoré môžu pomôcť zmierniť pociťované ťažkosti v tomto náročnom období.

Čo je ďatelina lúčna a jej účinky

Ďatelina červená, známa aj ako ďatelina lúčna, je divo rastúca bylina, ktorá patrí do čeľade strukovín. Poznáte ju, pretože rastie na lúkach, pozdĺž ciest a v mestských parkoch. Má guľovitý kvet purpurovej farby. V niektorých prípadoch sú jej kvety biele. Kvitne od mája do októbra. Zaujímavosťou je, že červená ďatelina sa v minulosti (počas hladomoru) používala do kaše a chleba.

Čo je červený ďatelina účinky

Keďže ďatelina lúčna obsahuje nektár, je dôležitá pre chov včiel. Med z tejto rastliny je pomerne vzácny, ale nie je zriedkavé vidieť ho napríklad v suchších rokoch. Oveľa častejšie sa med z ďateliny lúčnej používa v letných medových zmesiach. Je to tiež dôležitá kŕmna plodina na kŕmenie dobytka. V neposlednom rade ľudia vzhliadajú k štvorlístku ako k symbolu šťastia a ochrany.

Z hľadiska lekárskeho využitia sa červená ďatelina používala v ľudovom liečiteľstve na:

 • Ekzém
 • Akné
 • Drobné poranenia kože
 • Hnačky
 • Zvracanie
 • Otravy jedlom

A mnoho ďalších problémov.

ďatelina lúčna fytoestrogény

Obsah fytoestrogénov

Fytoestrogény sú látky rastlinného pôvodu, ktoré sa podobajú ženskému pohlavnému hormónu estrogénu. Z tohto dôvodu ich ženy často vyhľadávajú počas menopauzy, keď dochádza k ich prirodzenému úbytku, čo však spôsobuje celý rad problémov.

Medzi známe fytoestrogény (izoflavóny) patrí okrem červenej ďateliny aj sója. Preto sa tieto látky často pridávajú do voľnopredajných výživových doplnkov pre ženy v menopauze.

Ďatelina lúčna a menopauza

Je zaujímavé, že podľa dostupných informácií nie sú všetky izoflavóny rovnako účinné. Uvádza sa, že ďatelina lúčna je v porovnaní s niektorými inými oveľa účinnejšia pri zmierňovaní negatívnych príznakov prechodu. Ak teda potrebujete nájsť vhodného spojenca, ktorý vám pomôže lepšie zvládať návaly horúčavy a potenie či podráždenosť, určite sa oplatí ho čoskoro vyskúšať.

červený ďatelina menopauza užívanie

Ako užívať červenú ďatelinu?

Hoci je lákavé vybehnúť na lúku a zbierať červenú ďatelinu plnými hrsťami, nie je to ideálne. Okrem toho, že takáto ďatelina bude znečistená stavom prostredia, nikdy neviete, či ju práve nezobalo nejaké zviera. (A nemusí to byť len pes alebo túlavá mačka.) Aj spracovanie a dávkovanie červenej ďateliny bude pre vás náročné, takže možno bude lepšie zvoliť niektorú z pohodlnejších možností.

Tou najlepšou je dlhodobé užívanie prírodných výživových doplnkov pre menopauzu, ktoré okrem červenej ďateliny obsahujú aj ďalšie bylinky a látky, ktoré môžu pomôcť pri nespavosti, nepokoji, chuti na sex a ďalších problémoch, ktorým musíte v tomto období života nedobrovoľne čeliť.

Červená ďatelina by sa mala vo svojom zložení kombinovať s nasledujúcimi látkami:

 • Vitamíny skupiny B
 • Vitamín E
 • Ľan siaty
 • Drmček obyčajný
 • Smldinec chlpatý
 • Ploštičník hroznatý
 • Zinok
 • Ženšen

Používanie takéhoto doplnku stravy doplňte aj zdravším životným štýlom, pretože môže urýchliť interval, keď pocítite úľavu.

Doprava zdarma

pri 2+ ks, dodanie za 24h

WOMENO® je vždy skladom

a bleskovo vám ho doručíme

12 účinných látok

pre maximálnu účinnosť

100% bezpečné zloženie

laboratórne otestované