Košík

Objednať po telefóne? +420 799 536 271 (Po–Pi: 9-17h)

Objednajte 2+ balenie a dopravu platíme my.

|  Môj účet
hormonální rovnováha

Hormonálna nerovnováha u žien: Ako vyrovnať hormóny?

Hormonálnou nerovnováhou môže trpieť ktokoľvek, ale pomerne často postihuje ženy, ktoré počas života prechádzajú neustálymi zmenami hormonálnej aktivity a špecifickými fázami súvisiacimi s plodnosťou. Ako spoznáte hormonálnu nerovnováhu? A existujú spôsoby, ako ju ovplyvniť?

Každý má v tele hormóny. A ich aktivita vôbec nemusí súvisieť so sexualitou a plodnosťou. Hormóny napríklad ovplyvňujú to, či sa nám chce spať, našu chuť do jedla, reakcie na stres alebo náladu.

Pokiaľ ide o ženské telo, hormóny sa v ňom správajú tak, ako je potrebné na udržanie plodnosti. V čase, keď menštruujete, uvoľňuje vaječník počas ovulácie najkvalitnejšie vajíčko z vaječníka, ktoré je vhodné na oplodnenie. Keď sa tak nestane, hormóny signalizujú telu, aby ho spolu s nepoužitou maternicovou výstelkou zlikvidovalo, čo vyvolá krvácanie, po ktorom je telo opäť pripravené na oplodnenie.

V prípade, že nakoniec dôjde k úspešnému tehotenstvu, hormóny dajú telu signál, aby nevyvolávalo menštruáciu. Namiesto toho sa začnú diať zmeny, ktoré vedú k tvorbe placenty, výžive plodu a príprave na pôrod a dojčenie. Keď nastane prechod, hlavnú úlohu v ňom opäť zohrávajú hormóny. Dochádza k poklesu estrogénu, čo so sebou prináša nespočetné množstvo nie vždy príjemných prejavov.

Ako sa nezblázniť z hormonálnej nerovnováhy? A ako vôbec viete, či sa to môže týkať aj vás osobne?

Čo je to hormonálna nerovnováha?

Hormonálna rovnováha môže mať niekoľko podôb. V jednom prípade môže znamenať, že máte v tele príliš veľa určitých hormónov. Ale môžete ich mať aj príliš málo. Ani jeden z týchto extrémov nie je žiaduci, pretože tieto stavy môžu so sebou prinášať súvisiace problémy. Hlavne preto, že hormóny v tele ovplyvňujú nespočetné množstvo dôležitých procesov.

Jeho prejavy a príznaky

V prípade príznakov hormonálnej nerovnováhy veľa závisí od toho, ktorá časť systému nefunguje tak, ako by mala (napríklad štítna žľaza.) Príznaky sa môžu líšiť aj podľa toho, akého ste pohlavia.

U žien sa môžu vyskytnúť napríklad tieto príznaky:

  • Častejšie zmeny nálady
  • Hnačka alebo zápcha
  • Nepravidelný menštruačný cyklus
  • Neplodnosť
  • Nespavosť
  • Znížená chuť na sex
  • Rednutie kostí
  • Nevysvetliteľný prírastok alebo úbytok hmotnosti

Okrem toho sa môžeme stretnúť napríklad s vyrážkou na koži alebo nadmerným ochlpením a ochlpením na tele. Pozor aj na nadmerné vypadávanie vlasov, hormonálne akné (ktoré sa môže vyskytnúť napríklad v období okolo menopauzy, keď dochádza k masívnej zmene hormonálnej aktivity) a podobne.

Čo je hormonálna nerovnováha príčiny

Čo ju spôsobuje – príčiny

Hormonálna nerovnováha môže byť ovplyvnená fungovaním endokrinného systému. Ak niektorá jeho časť nefunguje správne, existuje zvýšené riziko, že sa táto nerovnováha prejaví aj u vás. (Mnohé ženy napríklad nevedia, že majú problémy so štítnou žľazou. Preto je dobré dať si ju priebežne kontrolovať).

Hormonálnu nerovnováhu môže ovplyvniť aj celý rad ochorení a zdravotných problémov, z ktorých niektoré sú závažné.

Spomenúť môžeme napríklad tieto príčiny:

  • Diabetes
  • Znížená alebo zvýšená funkcia štítnej žľazy
  • Rakovina (najmä ak postihuje endokrinný systém)
  • Chemoterapia a ožarovanie pri liečbe rakoviny
  • Nedostatok jódu
  • Anorexia

Ďalšími možnými príčinami môžu byť zvýšená hladina stresu, zlá výživa, nadváha, znečistenie životného prostredia, práca s chemikáliami atď.

U žien sú rizikovými faktormi aj puberta, menštruácia, tehotenstvo, pôrod, dojčenie, PCOS, rakovina vaječníkov atď.

Estrogén a menopauza

Nevynecháme ani menopauzu, počas ktorej klesajú ženské pohlavné hormóny súvisiace s plodnosťou. Keďže v postmenopauze už nie je možné otehotnieť, v tele dochádza k hormonálnym zmenám, ktoré vedú k tomu, že cyklus sa už neopakuje každý mesiac. Hormóny, ktoré boli počas reprodukčného obdobia aktívne vo zvýšenej miere, však ovplyvňujú aj iné segmenty ženskej pohody a zdravia, takže ich absencia môže mať na zrelé ženy mnoho neočakávaných účinkov.

Ako vyrovnať hormóny do rovnováhy?

hormonálna rovnováha estrogén menopauza

Bylinky na hormonálnu rovnováhu

Keďže hormonálnou nerovnováhou netrpia len moderné ženy, môžete sa uchýliť k dlhodobému užívaniu byliniek, ktoré sú overené generáciami žien pred nami. Mnohé z nich neváhali pri návaloch horúčavy, potení a nepokoji siahnuť po takých bylinkách, ako je ploštičník hroznatý, smldinec chlpatý, ľan siaty, drmček obyčajný a ženšen pravý.

Niektoré bylinky navyše obsahujú fytoestrogény, ktoré sú podobné ženskému pohlavnému hormónu estrogénu, ktorého môžu mať zrelé ženy pred menopauzou nedostatok. Ženšen môže tiež podporiť bystrú myseľ a pamäť, čo môžete v tomto náročnom období oceniť.

Pohybová aktivita

Pravidelná fyzická aktivita má napríklad pozitívny vplyv na produkciu hormónov šťastia, takže budete menej mrzutí. Cvičenie tiež zvyšuje rýchlosť metabolizmu a dodáva nám energiu. V neposlednom rade, keď cvičíte, môžete posilniť svoj imunitný systém a môžete zlepšiť citlivosť svojho tela na inzulín. Takže určite existuje veľa dôvodov, prečo sa niekoľkokrát týždenne hýbať.

Zdravá hmotnosť

Príliš nízka hmotnosť nie je pre zdravie žien dobrá, ale ani obezita a nadváha. Z tohto dôvodu je dôležité snažiť sa udržať v zlatom strede. Nadváha môže napríklad zvýšiť riziko inzulínovej rezistencie. Môžete však mať aj problémy s plodnosťou. Udržiavanie primeranej hmotnosti je kľúčové aj pre ženy s PCOS, u ktorých je vyššie riziko cukrovky a ďalších pridružených ochorení.

Zdravý črevný mikrobióm

Možno ste sa nad tým nezamýšľali, ale vašu celkovú pohodu a zdravie ovplyvňuje aj zloženie črevnej mikroflóry, ktoré je u každého človeka špecificky nastavené. Cieľom je, aby vo vašich črevách žili priateľské mikroorganizmy, ktoré majú dostatočný prísun prebiotík. Probiotiká môžu mať vplyv na trávenie, imunitu a psychickú pohodu, takže môžu riešiť aj niektoré oblasti hormonálnej nerovnováhy, s ktorou sa z nejakého dôvodu stretávate.

Zníženie stresu

Keď sme v strese, uvoľňujú sa stresové hormóny, ktoré ovplyvňujú našu duševnú pohodu a z dlhodobého hľadiska aj naše fyzické zdravie. Preto by ste sa mali snažiť znížiť jeho množstvo a tráviť viac času tým, čo máte radi. V prípade, že vás stresuje nadmerné množstvo práce, skúste aspoň jej časť delegovať na niekoho iného. V dnešnej dobe už naozaj nemusíte chodiť po obchodoch, stačí, keď vám nákupy prinesú až domov. Takisto si môžete raz týždenne objednať niekoho, kto príde upratať. Budete mať potom viac času pre seba a na oddych.

ako porovnať hormóny

Na záver

V prípade, že sa potýkate s hormonálnou nerovnováhou spojenou s prechodom, vyskúšajte dlhodobé užívanie prírodných doplnkov stravy pre zrelé ženy, ktoré obsahujú komplex bylín, vitamínov a ďalších dôležitých živín, ktoré vás môžu podporiť pri zvládaní tohto náročného obdobia s väčšou ľahkosťou a gráciou. Okrem uvedených bylín hľadajte v ich zložení vitamíny skupiny B, vitamín E, vitamín D, ktorý je dôležitý pre kosti, a zinok.

Ak ich používanie podporíte vyššie uvedenými tipmi a ďalšími krokmi súvisiacimi so zdravým životným štýlom, čoskoro by ste sa mali začať cítiť lepšie.

Doprava zdarma

pri 2+ ks, dodanie za 24h

WOMENO® je vždy skladom

a bleskovo vám ho doručíme

12 účinných látok

pre maximálnu účinnosť

100% bezpečné zloženie

laboratórne otestované