Košík

Objednať po telefóne? +420 799 536 271 (Po–Pi: 9-17h)

Objednajte 2+ balenie a dopravu platíme my.

|  Môj účet
ženské hormony

Ženské hormóny: Ako udržať ich hladinu pod kontrolou?

Vo všetkých ľudských telách sa nachádzajú hormóny, ktoré riadia širokú škálu rôznych telesných procesov. Môžu ovplyvňovať našu náladu, chuť do jedla alebo spánok. A potom sú tu tie, ktoré ovplyvňujú reprodukciu a reprodukčné zdravie. Aké ženské hormóny poznáme? A ako rozpoznať ich postupný úbytok?

Ženské telá sú nastavené tak, aby mohli opakovane otehotnieť počas produktívneho veku. Aby to však bolo možné, telo potrebuje správne načasovať činnosť hormónov, ktoré môžu ovplyvniť našu chuť na milovanie. Iné zasa podporujú dozrievanie a uvoľňovanie vajíčka a jeho prípadné uhniezdenie v sliznici maternice.

Často sa však stáva, že k otehotneniu nedôjde. Vtedy musia hormóny reagovať na to, že sa celý proces musí vynulovať. Na základe toho potom dochádza ku krvácaniu a celý proces sa následne opakuje. Okrem toho, keď k otehotneniu predsa len dôjde, okamžite sa uskutočnia hormonálne zmeny, ktoré zabezpečia zastavenie menštruácie a navodia najlepšie prostredie pre vyvíjajúce sa embryo.

Okrem toho však ženské hormóny ovplyvňujú aj iné oblasti života, napríklad kostnú hmotu alebo normálnu náladu. Preto je veľmi dôležité sledovať postupný pokles hormónov, ktorý sa často spája s menopauzou, a pripraviť sa naň.

Čo sú ženské pohlavné hormóny?

Ženské pohlavné hormóny sa nachádzajú predovšetkým v ženskom tele. Táto informácia je dôležitá, pretože malé množstvá ženského hormónu sú prítomné aj v tele mužov. Ženy zasa majú v tele aj malé množstvo testosterónu.

Tieto hormóny v tele ovplyvňujú normálnu reprodukciu. Zvyčajne kolíšu v rámci cyklu, na základe čoho môžu plniť svoje prirodzené funkcie. Okrem toho sa ich množstvo v tele mení v priebehu života. Postupne sa znižujú počas obdobia nazývaného perimenopauza, ktoré predchádza menopauze. Hlavnými ženskými hormónmi sú estrogén a progesterón.

Ktoré sú najdôležitejšie?

čo sú ženské pohlavné hormóny

Estrogén

V skutočnosti estrogén nie je len jeden, je to celá skupina. Najsilnejším estrogénom je estradiol, ktorý prevláda v ženskom tele v reprodukčnom veku. O niečo menej účinným estrogénom je estrón, ktorý prevláda najmä u žien v menopauze. Tretím typom estrogénu je potom estriol, ktorý sa stáva silnejším najmä počas tehotenstva.

Medzi hlavné úlohy estrogénov patria:

  • Rast maternice a vaječníkov
  • Rast a vývoj pŕs
  • Ukladanie tuku na určitých miestach
  • Podpora upraveného vzhľadu vlasov a pokožky
  • Spustenie ovulácie, úprava sliznice maternice, pravidelnosť menštruácie
  • Lubrikácia a elasticita vaginálnych stien
  • Zmena konzistencie vaginálneho hlienu počas cyklu
  • Podpora normálneho stavu kostnej hmoty
  • Udržiavanie normálnej hladiny cholesterolu
  • Podpora psychickej pohody

Progesterón

Ďalším dôležitým ženským hormónom je progesterón, ktorý pripravuje telo na počatie a normálny vývoj tehotenstva. Ak je ho v tele nedostatok, môže spôsobiť napríklad problémy s ovuláciou, ktorá je dôležitá pre úspešné otehotnenie. Problematická môže byť aj pravidelnosť menštruácie.

Avšak ani ženy, ktoré napriek problémom s progesterónom otehotnejú, nie sú víťazkami. Ak ho v tele nie je dostatok, môže to viesť k spontánnemu ukončeniu tehotenstva. Môže mať vplyv napríklad aj na predčasný pôrod.

Ako rozpoznať ich pokles?

V súvislosti s poklesom ženských pohlavných hormónov sa najčastejšie hovorí o estrogénoch, ktoré ovplyvňujú ženský organizmus v mnohých rôznych oblastiach. Samozrejme, vo vyššom veku sa ešte stále môžete pokúšať otehotnieť, takže vás môže zaujímať aj množstvo progesterónu v tele, ale mnohé ženy si začínajú uvedomovať určitú únavu a zvyčajne sa do tehotenstva v zrelšom veku príliš nehrnú. Samozrejme, existujú aj výnimky. Ak patríte medzi ne, stačí sa vrátiť k časti o progesteróne v texte.

Medzi bežné prejavy poklesu estrogénu patria:

A mnoho ďalších. Príkladom je priberanie na váhe, nezáujem o sex, bolesť pri pohlavnom styku a suchosť pošvy, zhoršená koncentrácia a zlá kvalita vlasov, kože a kostnej hmoty. Môžete tiež vnímať, že ste častejšie podráždení, máte depresívnu náladu a trpíte častejšími infekciami močových ciest.

ako rozpoznať pokles ženských hormónov

Ako srovnať ženské hormóny?

Aj keď nemôžete stlačiť čarovné tlačidlo a preniesť sa späť do svojich dvadsiatich rokov, neznamená to, že v tomto náročnom období nemôžete pre seba nič urobiť. Zmena životného štýlu a užívanie voľnopredajných doplnkov na podporu hormonálnej rovnováhy môže zvýšiť vašu celkovú životnú spokojnosť a aktívny životný štýl, na ktorý ste boli zvyknutí.

Bylinky na hormóny

Prírodné doplnky stravy pre ženy v menopauze tradične obsahujú niektoré ženské byliny, ktoré sa často používajú v ľudovom liečiteľstve rôznych národov na celom svete. (S týmto problémom sa v súčasnosti nepotýkajú len ženy.) Niektoré z týchto bylín môžu podporovať chuť na sex, iné môžu podporovať hormonálnu rovnováhu (často takéto látky označujeme ako fytoestrogény) alebo normálnu hladinu energie a koncentráciu. Keďže každá bylina je trochu iná, najčastejšie sa navzájom kombinujú.

Medzi stálice patria:

bylinky na ženské hormóny
ako srovnať ženské hormóny

Vitamíny a ďalšie živiny

Proces starnutia a úbytok hormónov, ktoré často chránia ženy pred určitými problémami (napríklad vysokým cholesterolom alebo rizikom zlomenín), si tiež vyžaduje zvýšený dôraz na dopĺňanie vitamínov a iných živín, ktoré môžu podporiť normálnu telesnú kondíciu, normálny duševný stav alebo normálnu pokožku, vlasy a imunitu.

Z tohto dôvodu si vyberte doplnok stravy, ktorý okrem fytoestrogénov a iných vyššie uvedených bylín obsahuje aj vitamíny skupiny B (B5, B6, B12), vitamín D, vitamín E a zinok.

Cvičenie

Pravidelná fyzická aktivita má tiež veľký vplyv na to, ako sa cítite počas menopauzy a po nej. Okrem toho, že cvičenie podporuje uvoľňovanie hormónov šťastia, pomáha udržiavať normálnu telesnú hmotnosť a budovať aktívnu svalovú hmotu, ktorá je kľúčová nielen pre silu a výdrž, ale aj pre rýchlejšie spaľovanie. V neposlednom rade cvičenie pomáha dopĺňať energiu a znižovať stres.

Spánok

Všetko sa zdá byť horšie, keď nemáme dostatok spánku. A pri perimenopauze a menopauze to tak jednoducho je. Najmä preto, že pokles hormónov môže mať negatívny vplyv na hladinu energie a pozornosť, ktoré sú tiež negatívne ovplyvnené nedostatkom spánku. Snažte sa teda túto situáciu aktívne nezhoršovať tým, že nebudete mať dostatok spánku.

Zdravý jedálniček

Pozornosť by ste mali venovať aj správne nastavenej strave, ktorá by mala obsahovať väčšie množstvo kvalitných bielkovín a dostatok vlákniny. Snažte sa tiež siahnuť po potravinách, ktoré vám pomôžu doplniť vápnik, vitamín K a ďalšie živiny, ktoré sú dôležité pre normálne fungovanie organizmu. Chybu neurobíte ani zvýšeným príjmom omega-3 nenasýtených mastných kyselín, ktoré sa nachádzajú najmä v morských rybách a podporujú normálny stav mozgu, zraku a srdcovo-cievneho systému.

ako na ženské hormóny

Čo si z toho odniesť?

Telo si počas perimenopauzy a menopauzy vyžaduje viac pozornosti a starostlivosti. Preto vám opäť odporúčame dlhodobo užívať voľnopredajný výživový doplnok s obsahom vyššie uvedených bylín a vitamínov. Nezabudnite ho však kombinovať so zdravším životným štýlom, ktorý telo tiež potrebuje na udržanie svojich normálnych funkcií.

Zdroj informácií

https://www.cpzp.cz/clanek/5538-0-Menopauze-se-nevyhne-zadna-zena.html – Menopauza (česky)

https://www.nzip.cz/rejstrikovy-pojem/337 – Ženské pohlavné hormóny (česky)

https://www.verywellhealth.com/low-estrogen-levels-4588661 – Znížený estrogén (anglicky)

https://www.healthline.com/nutrition/balance-hormones – 10 tipov na podporu hormonálnej rovnováhy (anglicky)

Doprava zdarma

pri 2+ ks, dodanie za 24h

WOMENO® je vždy skladom

a bleskovo vám ho doručíme

12 účinných látok

pre maximálnu účinnosť

100% bezpečné zloženie

laboratórne otestované