Košík

Objednať po telefóne? +420 799 536 271 (Po–Pi: 9-17h)

Objednajte 2+ balenie a dopravu platíme my.

|  Môj účet
libido u žen

Strata libida u žien: Príčiny a ako ho zvýšiť?

Sex je neoddeliteľnou súčasťou vzťahov dospelých. Slúži nielen na reprodukciu, ale môže tiež znižovať úroveň stresu a podporovať intimitu a kvalitu partnerského vzťahu. V dôsledku rôznych životných situácií a iných javov však môžu dámy pociťovať pokles libida. Ak vás tento problém trápi, dnes sa pozrieme na to, čo môže byť jeho príčinou a aké tipy môžu pomôcť tento proces zvrátiť.

Keď sme zamilovaní, často máme náladu na intímne hry takmer nepretržite. Jednoducho sa nemôžeme nabažiť svojho partnera a každá minúta, ktorú strávime v jeho náručí, je nesmierne príjemná. Toto počiatočné nadšenie však časom vyprchá a my začneme venovať pozornosť iným, často dôležitejším úlohám. Medzi ne patrí práca, chod domácnosti, platenie účtov a starostlivosť o deti. Je teda jasné, že pod náporom starostí a úloh nemáte chuť na milovanie tak často ako predtým.

Ženská sexualita však môže reagovať nielen na bežný priebeh života, ale aj na iné veci. Je napríklad veľmi citlivá na atmosféru vo vzťahu alebo na to, v akej fáze menštruačného cyklu sa nachádzame (napríklad počas ovulácie majú ženy, ktoré neužívajú hormonálnu antikoncepciu, oveľa väčšiu chuť na sex).

V neposlednom rade môže v sexuálnom živote ženy zohrávať úlohu aj perimenopauza, menopauza a postmenopauza, keď dochádza k radikálnej zmene hormonálnej aktivity spojenej s ukončením reprodukčne aktívneho obdobia. Môže sa vyskytnúť suchosť pošvy, bolesť pri pohlavnom styku alebo dokonca menej citlivá reakcia na stimuláciu, ktorá bola v predchádzajúcich obdobiach celkom uspokojivá. Nie je preto prekvapujúce, že frekvencia partnerského styku sa môže s odstupom času ešte viac znížiť.

Čo robiť, ak odmietate prijať túto trajektóriu? Dá sa proti nej niečo urobiť?

Čo je to libido?

Libido je pojem, ktorý označuje sexuálnu túžbu. Hoci je u dospelých úplne prirodzená, môžu ju ovplyvňovať biologické, psychologické a sociálne faktory. Jeho úroveň preto nie je počas života konštantná. Najmä preto, že ju môžu ovplyvniť aj hormóny, zdravotný stav alebo vek.

Príčiny nízkeho libida

strata libida u žien príčiny

Menopauza a hormóny

Na úvod treba povedať, že v tomto smere je každá žena trochu iná. Hoci veľké percento žien nemá počas menopauzy veľký záujem o sex, existuje aj veľa žien, u ktorých je to naopak. Okrem toho, že už vedia, čo chcú (a neboja sa o to požiadať), nemusia riešiť obavy z nechceného tehotenstva. Takže paradoxne sa počas pohlavného styku v tomto období mnohé ženy uvoľnia a užívajú si ho viac ako v predchádzajúcich rokoch.

Ak nemáte to šťastie a vaše libido sa znížilo, niektoré z dôsledkov môžu byť spôsobené napríklad väčšou náchylnosťou na zmeny nálad, depresívne nálady, návaly tepla a potenie, horším vnímaním svojho tela alebo spomínanou bolesťou a suchosťou pošvy.

Choroby a užívanie liekov

U zrelých žien je tiež pravdepodobnejšie, že trpia zdravotným stavom alebo dlhodobo užívajú lieky, ktoré môžu ovplyvniť ich libido a úroveň libida. Negatívny vplyv na sexualitu môže mať napríklad liečba rakoviny, ochorenia pohybového aparátu (artritída, artróza…), neurologické ochorenia alebo napríklad vysoký krvný tlak. Pokiaľ ide o lieky, užívanie niektorých antidepresív, ktoré môžu byť nevyhnutné na zvládnutie vážnych psychických stavov, môže ovplyvniť libido.

Nemali by sme vynechať niektoré nevyhnutné chirurgické zákroky, ktoré môžu súvisieť s reprodukčným systémom a prsníkmi. Pohlavný styk môže byť po zákroku nepríjemný, ale môžete sa aj hanbiť za stopy, ktoré po ňom zostanú (napríklad jazvy).

Nuda a absencia vyvrcholenia

V niektorých partnerstvách môže vzťah pokračovať len zo zotrvačnosti alebo z povinnosti. Napríklad kvôli nesplatenej hypotéke, deťom atď. Prípadne môžete byť vo vzťahu s osobou, ktorá vám v mnohých ohľadoch vyhovuje, ale nie je taká dobrá, ako by ste chceli, pokiaľ ide o sex.

Je pochopiteľné, že ak žena dlhodobo nedosahuje orgazmus a nemá radosť zo sexu alebo nemá so svojím partnerom dostatočne silné intímne puto, ktoré by udržalo iskru aj po mnohých rokoch, začne sa mu časom vyhýbať.

Duševný stav mysle

Duševný stav tiež zohráva veľmi dôležitú úlohu v ženskej sexualite. Ak máte úzkosť alebo trpíte depresiou, sex bude pravdepodobne to posledné, na čo budete myslieť. Pracovný stres, nedostatok financií atď. môžu tiež negatívne ovplyvniť úroveň libida. Aj ženy, ktoré zažili sexuálne, fyzické alebo psychické násilie a zneužívanie, potrebujú na rozvoj zdravej sexuality veľa pochopenia a istoty.

Problémy vo vzťahoch a odcudzenie

Okrem toho má na sex veľmi silný vplyv celková kvalita vášho partnerstva. Ťažko môžete očakávať, že budete mať sex, keď sa dotýkate iba v posteli. Spontánne objatia, pohladenia, bozky a iné prejavy náklonnosti, ktoré nemusia mať sexuálny podtón, sú tiež dôležité pre budovanie partnerskej intimity. Dávajte si tiež dobrý pozor na nevyriešené konflikty, pretože dlhodobá frustrácia z niečoho, čo sa pravidelne opakuje, je opäť veľmi nevyrovnaná. Sexuálny život môže narušiť aj nevera, ktorá môže prebudiť pocit zníženej dôvery, alebo nedostatok otvorenej komunikácie.

Ako zvýšiť libido u žien?

ako zvýšiť libido u žien

Bylinky na zvýšenie libida

Podpora libida môže mať rôzne formy. Jednou z nich je dlhodobé užívanie prírodného výživového doplnku pre ženy v menopauze, ktorý obsahuje kombináciu bylín, vitamínov a ďalších látok na podporu hormonálnej rovnováhy. Niektoré z nich môžu dokonca patriť do kategórie fytoestrogénov. Vhodnou voľbou sú doplnky, ktoré obsahujú napríklad červenú ďatelinu, ženšen pravý (ktorý možno využiť na energiu a pamäť), bublinatku, ďatelinu hroznovitú, metlu chĺpkatú a ľanové semienko. (Ten je vhodný aj na podporu trávenia.)

Komunikácia a mentálna podpora

Telo môže reagovať tak, ako má. Ale ak vás sex nezaujíma psychicky, je jasné, že budete musieť zvoliť trochu inú stratégiu pre celú vec. Dobrou voľbou pre vás môže byť napríklad párová terapia, počas ktorej sa so svojím náprotivkom naučíte riešiť vážnejšie problémy vo vzťahu. Môže tiež pomôcť, ak sa naučíte s partnerom otvorene komunikovať o svojich želaniach a potrebách. Na to, aby to fungovalo, je však dôležité, aby bol prijímateľ vášho partnera nastavený nielen na počúvanie, ale aj na potrebu správneho spracovania informácií. Len spoločná práca na vzťahu vás môže doviesť do cieľa; jednostranné úsilie zvyčajne po čase vyhorí.

Odpočinok

Stresuje vás, že musíte neustále upratovať, nakupovať a robiť iné prevádzkové veci v domácnosti? Potom je dobré začať premýšľať o tom, ako si môžete uľahčiť život. Ak je to v oblasti, kde bývate, možné, môžete si nechať časť nákupov doručiť až domov. Môžete si tiež niekoho objednať na dôkladnejšie upratovanie niekoľkokrát do mesiaca. Čas, ktorý tým získate, môžete venovať sebe a relaxácii. Takisto sa nesnažte stihnúť všetko.

bylinky na zvýšenie libida u žien

Čo si z toho odniesť?

To, že práca na libide nie je len otázkou úsilia zo strany ženy, ale aj partnera a jeho postoja. Nemožno zanedbávať ani starostlivosť o svoje zdravie, a to tak fyzické, ako aj psychické. Celkovú zmenu životného štýlu nezabudnite doplniť vyššie uvedenými bylinkami, ktoré môžete kombinovať aj s vitamínmi skupiny B (B5, B6, B12), zinkom, vitamínom E a vitamínom D v doplnku stravy.

Zdroje informácií

https://www.nzip.cz/rejstrikovy-pojem/4219 – Libido (česky)

https://www.healthline.com/health/menopause/menopause-libido – Menopauza a libido (anglicky)

https://www.webmd.com/sex-relationships/features/loss-of-sexual-desire-in-women – Strata chuti na sex u žien (anglicky)

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/low-sex-drive-in-women/symptoms-causes/syc-20374554 – Nechuť k sexu u žien (anglicky)

https://health.clevelandclinic.org/what-help-is-available-for-low-sex-drive-in-women – Pomoc ženám s nezáujmom o sex (anglicky)

Doprava zdarma

pri 2+ ks, dodanie za 24h

WOMENO® je vždy skladom

a bleskovo vám ho doručíme

12 účinných látok

pre maximálnu účinnosť

100% bezpečné zloženie

laboratórne otestované