Košík

Objednať po telefóne? +420 799 536 271 (Po–Pi: 9-17h)

Objednajte 2+ balenie a dopravu platíme my.

|  Môj účet
bolest prsou a bradavek

Bolesť prsníkov a bradaviek: Poznáme najčastejšie príčiny

Bolesti prsníkov na dotyk trápia vysoké percento žien. A to nielen počas tehotenstva, ale aj počas normálneho menštruačného cyklu a počas menopauzy. Čo najčastejšie vyvoláva tento nepríjemný jav? A dá sa s tým niečo robiť?

Prsia sú veľmi citlivé na rôzne hormonálne zmeny, ktorými ako ženy prechádzame prakticky celý život. Ale zatiaľ čo počas PMS a dojčenia bolesť prsníkov tak trochu očakávame, v iných situáciách môže byť veľmi prekvapujúca. A nájsť informácie, ktoré sa zaoberajú touto problematikou, nemusí byť vždy jednoduché.

Keďže bolesť nás môže kvôli noseniu podprsenky sprevádzať takmer na každom kroku, je pochopiteľné, že sa snažíme túto komplikáciu lepšie pochopiť a riešiť.

Jedným z dôvodov bolesti prsníkov v perimenopauze a menopauze môže byť zmenená a menej predvídateľná hormonálna aktivita.

Ako sa prejavuje bolesť prsníkov?

Bolesť prsníkov môže mať u každej ženy trochu iný priebeh. Môže sa napríklad vyskytnúť už spomínaná citlivosť prsníkov a bradaviek na dotyk. Môžete však mať aj pocit opuchu a napätia. Ostrá, vystreľujúca bolesť nie je zriedkavá a môže sa objaviť len pri určitých činnostiach alebo pri tlaku.

bolesť prsníkov prejavy príčiny

Najčastejšie príčiny bolesti prsníkov a bradaviek

Nevýhodou tohto problému, ktorý mnohí nepovažujú za vážny, je, že môže byť spôsobený veľkým množstvom príčin, z ktorých niektoré môžu byť naozaj vážne. Veľmi nebezpečnou príčinou môže byť napríklad rakovina prsníka. Z tohto dôvodu sa ženám bežne odporúča, aby si vykonávali samovyšetrenia a v prípade ich zistenia kontaktovali lekára. Niektoré hrčky však môžu rásť nečakane rýchlo (najmä veľmi agresívne), takže ani včasné odhalenie nemusí byť zárukou, že sa rakovinu podarí poraziť. Aj napriek tomu sa neodporúča zanedbávať tento dôležitý typ sebaopatery.

Bolesť prsníkov v prechode

Bolesť prsníkov v prechode je určite jedným z tých problémov, o ktorých sa bežne nehovorí. Ak vás teda jedného dňa zastihne, môžete mať pocit, že vás na ňu nikto nepripravil a neposkytol vám žiadne relevantné informácie.

Jedným z dôvodov bolesti prsníkov v perimenopauze a menopauze môže byť zmenená a menej predvídateľná hormonálna aktivita. Okrem toho sa s poklesom estrogénu mení tvar prsníkov a ich veľkosť. Počas dospelosti sa v prsníkoch môžu začať tvoriť aj bolestivé cysty.

Bolesť prsníkov a menštruácia

Niektoré ženy trpia nielen pred menštruáciou, ale aj počas nej. Najmä ak neužívajú hormonálnu antikoncepciu.

Hlavnými príznakmi predmenštruačnej bolesti a opuchu sú citlivosť a ťažkosť oboch prsníkov. U niektorých žien môže byť problémom aj tupá bolesť v prsníkoch. Vaše prsné tkanivo môže byť dokonca na dotyk tuhšie. Príznaky sa zvyčajne objavia týždeň pred menštruáciou a zmiznú takmer okamžite, keď sa začne menštruačné krvácanie. Väčšina žien však považuje tento typ bolesti za (relatívne) znesiteľný.

bolesť prsníkov v tehotenstve
bolesť prsníkov v prechode

Bolesť prsníkov v tehotenstve

Do úvahy treba vziať aj bolesť prsníkov v tehotenstve. Predovšetkým preto, že sa pripravujú na dojčenie, ktoré sa považuje za najdokonalejšiu výživu po pôrode. Z tohto dôvodu sa prsia počas tehotenstva zväčšujú a postupne z nich môže začať unikať tekutina.

Počas dojčenia môžu ženy pociťovať hryzenie a praskanie bradaviek. (To je dôvod, prečo sa bolesť bradaviek počas dojčenia považuje za relatívne normálnu.) Niektoré ženy môžu bojovať aj so zápalom v prsníku, o ktorom by sa mali poradiť s lekárom.

Ako riešiť bolesť prsníkov a bradaviek?

Jedným z možných spôsobov úľavy je nosenie vhodného spodného prádla bez kostice, ktorá môže na niektorých miestach nepríjemne stláčať prsia. To môže bolesť a súvisiace problémy ešte zhoršiť.

Ak máte veľké bolesti, nie je na škodu vyskúšať aj voľnopredajné lieky proti bolesti, ktoré môžu znížiť nepríjemné pocity a napätie na prijateľnú úroveň.

Ak dávate prednosť prírodným metódam, niektorí ľudia odporúčajú aj zmenu stravy. Najmä ak máte počas PMS problémy s citlivosťou a opuchom prsníkov. Medzi odporúčané zmeny patrí zníženie príjmu kofeínu a soli. Taktiež buďte oveľa opatrnejšia s alkoholom.

Potom sa môžete pokúsiť zaradiť do svojho jedálnička viac nasledujúcich potravín:

 • Špenát
 • Oriešky
 • Avokádo
 • Mrkva
 • Banány
 • Hnedá ryža

Tí, ktorí majú popraskané a bolestivé bradavky, napríklad v dôsledku dojčenia, môžu skúsiť nosiť špeciálny klobúčik (na krátky čas) alebo natierať bradavky špeciálnou masťou, ktorá podporuje regeneráciu tkaniva a znižuje praskanie a vysychanie. Pomerne často sa používa napríklad špeciálny krém s lanolínom.

Určite by ste mali navštíviť lekára, ak:

 • Spozorujete hrčku alebo iný útvar v prsníku
 • Z prsníka začne vytekať podozrivá tekutina
 • Spozorujete zmenu na koži jedného prsníka
 • Začnete si všímať podozrivé zmeny na jednom prsníku (napríklad zmenu farby, mokvanie…)
 • Sa zmeny týkajú len jedného prsníka (napríklad sa začne výrazne meniť jeho veľkosť a tvar)

V tomto prípade môže byť situácia vážna, preto neodkladajte návštevu odborníka a trvajte na čo najskoršom stretnutí.

čo pomôže na bolesť prsníkov v menopauze

Čo pomôže na bolesť prsníkov v menopauze?

Keďže mnohé zmeny v perimenopauze a menopauze súvisia so zmenami hormonálnej aktivity, môžete vyskúšať dlhodobé užívanie prírodného doplnku s vitamínmi, fytoestrogénmi a inými látkami prírodného pôvodu, ktoré podporujú hormonálnu rovnováhu.

Patria medzi ne:

A mnoho ďalších.

Ako už bolo spomenuté vyššie, nosenie športovej podprsenky bez kostice, ktorú možno nosiť aj v noci, môže tiež účinne zmierniť nepríjemné pocity počas mesiaca.

V prípade, že chcete zabrániť zhoršeniu vzhľadu svojich pŕs, nie je na škodu zaradiť do svojho každodenného životného štýlu aj cvičenie prsných svalov. Taktiež si aspoň raz denne naneste na prsia a dekolt zvláčňujúci krém, ktorý podporí normálnu pružnosť pokožky.

Zdroje informácií

https://www.mountsinai.org/health-library/symptoms/breast-pain – Bolesť prsníkov (anglicky)

https://www.webmd.com/women/why-do-my-breasts-hurt – Prečo ma bolia prsia (anglicky)

https://www.healthline.com/health/breast-premenstrual-tenderness-and-swelling – Bolesť prsníkov počas PMS (anglicky)

https://www.webmd.com/menopause/breasts-menopause – Prsia a menopauza (anglicky)

Doprava zdarma

pri 2+ ks, dodanie za 24h

WOMENO® je vždy skladom

a bleskovo vám ho doručíme

12 účinných látok

pre maximálnu účinnosť

100% bezpečné zloženie

laboratórne otestované